7/24 Sipariş

Hızlı Teslimat

çiçek malzemeci

Açılış sırasında kurdele kesilmesi, eski Anadolu adetlerinden biridir. Mekanın kapısından olumlu duygularla geçmek, geçilen kapının kalan hayatı güzelleştirmesi gibi batıl amaçları bulunur. Özellikle iş yerlerinin açılışlarında kapı önlerinde enlemesine gerilmiş olan kurdeleler konur. Kişiler, kurdele kesiminden önce iş yeri ve sahibi için iyi dileklerde bulunup bol kazançlar dilerler. Birçok kişinin ya da tek kişinin aynı anda tutarak kestikleri bu kurdele sonrasında iş yerine girişler ve alışverişler başlar.

Açılış kurdelesi takmak adeti Anadolu'nun hangi yöresinde ve ne amaçla çıkmıştır bilinmez fakat bu alışkanlık günümüzde iş yeri türünün ne olduğu fark etmeksizin hala yaşatılır. Bu kurdelelerin farklı çeşitleri mevcuttur.  

Açılış Kurdelesi Çeşitleri

Açılış töreni sırasında kesimi yapılan kurdelelerin farklı çeşitleri bulunur. Renk, kalınlık, uzunluk, desen bakımından farklılık gösteren bu kurdelelerin hemen hepsi aynı amacı taşır.

Dünya üzerindeki hemen her renkten kurdele üretimi yapılabilir. Fakat açılış törenlerinde daha çok kırmızı veya beyaz renkler kullanılır. Kurdelenin kırmızı olmasının amacı, ilgiyi ve sevgiyi daha fazla çekmeyi istemektir. Ayrıca bu rengin bir tür şans getirdiğine de inanılır. Nişan, düğün, kına gibi etkinliklerde de kırmızı kurdele kullanılmasının sebebi budur. Öte yandan beyaz kurdelenin tercih edilmesinin sebebi de bu rengin saflığı ve temizliği belirtmesidir. Açılışı yapılan iş yerinin daima temiz yolu üzerinde gitmesi ve temiz kazanç sağlamasını dilemek anlamına gelir. Açılış törenlerinde yalnızca bu renk kurdelelerin kullanılması zorunlu değildir. Mekanın tasarım ve konsept renklerine göre mor, mavi, sarı gibi pek çok renk de kullanılabilir.

Açılış kurdelelerinde belirli bir kalınlık ölçütü bulunmaz fakat pek çok yerde kalınlık aralığı sabittir. Kurdele kalınlıklarının ortala dört ve sekiz santimetre arasında olmasının sebebi hem açılış yapacak kişilerin kurdeleyi kolayca kavrayabilmesi hem de göze hitap edebilmektir. Ayrıca beş santimetre ve üzeri kalınlıklarda olan kurdeleler, fotoğraf ve video çekimi sırasında hoş durmaktadır. Siz de tercihlerinizi standart kalınlık üzerinde kurdele kullanmalı ve ince olan kurdelelerden uzak durmalısınız. İnce kurdelelerin satış amacı, fiyonk ve süs eşyası yapımı ya da buketlerde sarımıdır.

Açılış kurdelesinde uzunluk, oldukça önemlidir. Uzunluğa karar verilirken belirlenmesi gereken iki olgu vardır: Kapının genişliği ve kurdeleyi kesecek kişi sayısıdır. Otomatik açılan geniş bir kapıda bir metrelik kurdele kullanılmayacağı gibi bir kişinin keseceği kurdele de on metre olmamalıdır. Kesim yapan kişilerin tuttuğu makaslar arasında genellikle on santimetre bulunur. Bir metre genişliğe sahip olan kapıda ise iki veya iki buçuk metrelik kurdele kullanımı yeterli olabilir. Kurdele satın alırken kapı kenarlarından bir miktar sarkmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bu kurdelenin kumaş türü de oldukça önemlidir. Saten kumaşlardan üretilmiş ürünler tercih edilmelidir.

Kurdeleler, düz ve desenli olmak üzere farklı farklı üretilmişlerdir. Kullanım amacına ve yerine göre istenilen şekilde tercih edilebilir. Öte yandan açılış için kullanılacak kurdeleler, tek renk ve desensiz olmalıdır. Bunu sebebi ise gözü yormamak ve insanların ilgisini kurdeleye vermemektir. Çünkü bir açılış töreninde önemli olan kurdele değil konuşmalar ve iş yeridir. Kurdelenin desenli ve rengarenk olması durumunda ilgi oraya kayacağı için konuşmacı ilgi odağından çıkacaktır. Kimse bunun olmasını istemez. 

Açılış Kurdelesi Alım Satımı

Açılış kurdelesi almak çoğunlukla bir kereye mahsus olan durumdur. İhtiyaç kadar alınır ve alışveriş bitirilir. Fakat bir malzeme tedarikçisi ya da süs eşyası satışı yapan iş yeriniz varsa bu durumda toptan kurdele alımı yapmanız gerekir ki bu da metrelerce satın almak anlamına gelir.

Açılış kurdelesi perakende ve toptan şekilde satılır. Toptan almak, her zaman daha uygun fiyata denk gelmektedir. Alım satım yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de bilinen ve güvenilen yerle alışveriş yapmaktır. Toptan ürün konusunda belirli bir seviyeyi aşmış olan www.cicekmalzemeci.com üzerinden bu alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Açılış Kurdelesi Fiyatları

Açılış kurdelesi fiyatları oldukça çeşitlidir. Belirli fiyat vermekten ziyade fiyat aralığı vermek dahi güçtür. Kurdelenin kumaş cinsine, kalınlığına, rengine, desenine ve uzunluğuna göre fiyatlar değişmektedir. Ayrıca satış yapan firmalar da kendilerine göre fiyat belirlemektedirler. Fakat yine de fiyatların ortalama ve her bütçeye uygun olduğunu belirtmek gerekir. Sektörde mağaza araştırması yaparak en güzel görünümlü ve en uygun fiyatlı kurdeleyi bulmanız mümkündür. 

Sepet